Wszyscy, którzy chcą schudnąć, powinni pokochać błonnik. Błonnik pokarmowy występuje w warzywach, skórkach owoców, łuskach zbóż, z których wypiekane jest pełnoziarniste pieczywo. Błonnik z pieczywa nie jest wchłaniany przez organizm, ale przynosi mu nieocenione korzyści, a także pomaga kontrolować apetyt i szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów.
Błonnik to składnik odżywczy, o którego znaczeniu często zapominamy. Zawarty jest w większości pokarmów roślinnych takich jak jagody, owoce, warzywa, zboża, rośliny strączkowe, orzechy i ziarna zbóż. Błonnik jest węglowodanem, który nie jest wchłaniany przez nasze jelita. Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i nierozpuszczalny, w zależności od tego, czy rozpuszcza się w wodzie. Błonnik nierozpuszczalny działa głównie na pracę jelit, normalizując efekty trawienia. Niektóre rodzaje rozpuszczalnego błonnika mogą znacząco wpływać na nasze zdrowie i metabolizm.
Błonnik jest złożonym węglowodanem, który nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym człowieka, ale odgrywa ważną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Największą zawartość tych grubych włókien pokarmowych mamy w ziarnach zbóż i łodygach roślin.
Pełni rolę swoistej „szczoteczki”, która zapewnia mechaniczny, nieskrępowany ruch pokarmu przez przewód pokarmowy. Pokarmy zawierające błonnik mają niski indeks glikemiczny, co ma znaczenie dla osób z cukrzycą. Błonnik pokarmowy może przywrócić i regulować równowagę cukru we krwi.
Zgodnie ze strukturą błonnik dzielimy na:
Błonnik rozpuszczalny zaś to pektyna, inulina, hemiceluloza zawarta w soi, ziemniakach, lnie, jabłkach, bananach, roślinach okopowych, roślinach strączkowych. Szorstki błonnik pokarmowy można znaleźć w pieczywie pełnoziarnistym, grzybach, orzechach, nasionach, brązowym ryżu, pszenicy, otrębach kukurydzianych.
Aby schudnąć, potrzebujesz deficytu kalorycznego. Oznacza to, że organizm musi wydać więcej energii niż otrzymuje z pożywienia. Wszystko, co zmniejsza apetyt, może zmniejszyć spożycie kalorii. Przy mniejszym apetycie możesz schudnąć nawet tego nie zauważając. Uważa się, że błonnik tłumi apetyt. Im bardziej lepki błonnik pokarmowy, tym lepiej zmniejsza apetyt i ogranicza przyjmowanie pokarmu. Rozpuszczalne włókna, takie jak pektyny, beta-glukany, babka płesznik, glukomannan i guma guar gęstnieją w wodzie, tworząc żelową substancję, która znajduje się w jelitach. Ten żel spowalnia opróżnianie żołądka, wydłużając czas trawienia i wchłaniania. W efekcie uzyskujemy długotrwałe uczucie sytości i znacznie zmniejszony apetyt.
Dietetycy stoją na stanowisku, że stosowanie błonnika ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na utratę wagi. Cała tajemnica tkwi w tym, że włókna roślinne pomagają w bezpiecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Błonnik polecany jest nawet z cukrzycą,które starają się stracić na wadze. Dzieje się tak ponieważ błonnik obniża poziom cukru we krwi. Może być spożywany w formie świeżych warzyw, owoców, roślin strączkowych, a przede wszystkim pełnoziarnistego pieczywa PanPiek.
Aby schudnąć i nie zaszkodzić zdrowiu, wystarczy zacząć dzień od pysznego, pełnoziarnistego pieczywa PanPiek, muesli, zielonego jabłka lub szklanki soku pomarańczowego. Gdzie szukać błonnika? Zobacz.
Jeśli jesz 1500 kalorii, potrzebujesz co najmniej 15 gramów błonnika, a większość współczesnych ludzi nie je nawet 10 gramów.
Błonnik pokarmowy znajduje się we wszystkich rodzajach wypieków; różnica polega na ilości. Na przykład w chlebie pszennym ich ciężar właściwy wynosi około 4 g na 100 g produktu, w chlebie żytnim – 5,8, w chlebie wieloziarnistym – 7,4 g.
Mąka pełnoziarnista produkowana jest z żyta, pszenicy, owsa i jęczmienia. Podczas produkcji tej wartościowej mąki ziarna są mielone w całości, z łuskami i otrębami. W takim produkcie pozostaje nie tylko błonnik, ale także witaminy i mikroelementy. Takie pieczywo poprawia perystaltykę jelit, skutecznie usuwa z organizmu sole metali ciężkich i szkodliwe produkty trawienia.