Błonnik pokarmowy – co to jest i jakie ma znaczenie dla zdrowia? Błonnik pokarmowy inaczej zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wyróżniamy dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Błonnik pokarmowy, to zgodnie z definicją, grupa związków wchodzących w skład strukturalnych części roślin stanowiących element tkanki oporowej i przewodzącej. Jego pojęcie zostało wprowadzone w 1972 roku przez Trowella i w uproszczeniu oznacza część żywności pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu przez enzymy trawienne obecne w przewodzie pokarmowym człowieka. Elementy te nazywa się często substancjami resztkowymi albo balastowymi, stąd dietę o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego określa się jako dieta bogatoresztkowa.
Jak działają poszczególne frakcje błonnika?
Włókno pokarmowe obejmuje frakcję rozpuszczalną, w skład której wchodzą: pektyny, alginiany, część hemiceluzoz, karageny, gumy, agar oraz śluzy roślinne, a także nierozpuszczalną, do której zalicza się: ligniny, większość hemiceluloz i celulozę. Rozpuszczalne składniki włókna zmniejszają wchłanianie np. cholesterolu i glukozy, jednocześnie dając uczucie sytości po spożytym posiłku, ponadto obniżają glikemię poposiłkową, a także działają hipocholesterolemicznie, czyli obniżają poziom cholesterolu. Z kolei frakcje nierozpuszczalne błonnika, poprzez zwiększenie masy stolca oraz skrócenie czasu pasażu jelitowego, przeciwdziałają zaleganiu treści, a także rozwojowi niekorzystnej mikroflory.
Jakie ma znaczenie dla zdrowia?
wspomaga prawidłową pracę naszych jelit, właściwy rytm wypróżnień, zapobiega zaparciom
wpływa na prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi
dzięki wspomaganiu prawidłowej perystaltyki, chroni przed rozwojem m.in. uchyłków jelita grubego czy raka jelita grubego
dzięki oddziaływaniu na poziom cholesterolu, poziom sytości oraz glikemię, błonnik pokarmowy wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia oraz sprzyjają odchudzaniu
zmniejsza stężenie glukozy we krwi na czczo oraz wyrównuje po posiłkowy wzrost jej stężenia
opóźnia opróżnianie żołądka, a więc na dłużej pozwala zachować sytość
jego właściwa ilość w diecie sprzyja rozwojowi korzystnej dla naszego organizmu mikroflory jelitowej
Ile błonnika powinniśmy dostarczyć w codziennej diecie?
Według Instytutu Żywności i Żywienia dzienne zapotrzebowanie na błonnik zdrowej osoby dorosłej wynosi średnio 25g. Wśród dzieci zalecane spożycie, w zależności od wieku i płci, kształtuje się na poziomie 10-21g/d. U osób starszych rekomendowane jest zmniejszone spożycie błonnika do 20g/d. Zależne jest to od towarzyszących chorób oraz wskazań medycznych.
W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy?
płatki zbożowe (owsiane górskie albo zwykłe, jęczmienne, żytnie)
surowe owoce
surowe warzywa
nasiona roślin strączkowych
płatki zbożowe (owsiane górskie albo zwykłe, jęczmienne, żytnie)
Misją tej firmy jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez dostarczanie konsumentom pieczywa o prozdrowotnych właściwościach, pieczywa wzbogaconego w mikronizowany błonnik owsiany, pieczywa o właściwościach superfood. Dbanie w ten sposób o zdrowie ludzkości przyświeca nam we wszelkich działaniach każdego dnia.
pieczywo z obniżonym indeksem glikemicznym
czysta etykieta, najwyższej jakości surowce, tradycja połączona z nowoczesnością