Organizm człowieka wymaga dostarczenia różnych niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Wśród nich poczytne miejsce zajmuje błonnik pokarmowy. Wpływa on na regulację poziomu glukozy we krwi i pracę przewodu pokarmowego. Dieta bogata w błonnik jest szczególnie zalecana osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. W jaki sposób ten składnik odżywczy wpływa na nadciśnienie? Co powinna uwzględniać dieta ludzi, borykających się z tą przypadłością?
Pod tą nazwą kryją się włókna pochodzenia roślinnego. Są one niezwykle ważne dla ludzkiej diety, ponieważ substancje zawarte w nich odpowiadają za bardzo ważne procesy zachodzące w organizmie. Co ciekawe, błonnik pokarmowy jest składnikiem, który nie rozpuszcza się w żołądku. W skład błonnika wchodzi szereg substancji. Każda z nich spełnia nieco inną funkcję w organizmie.
Część z powyższych substancji ma zbawienny wpływ na prawidłową pracę jelit i detoksykację organizmu. Pozostałe elementy zawarte w błonniku pokarmowym odpowiadają za obniżenie cholesterolu i ciśnienia we krwi. To bardzo dobra wiadomość dla osób borykających się z problemami krążenia i nadciśnieniem tętniczym. Zakłada się, że osoba dorosła powinna spożywać dziennie około 30 g błonnika.
Nadciśnienie tętnicze uznawane jest za chorobę cywilizacyjną. Odsetek ludzi mających problem z krążeniem jest obecnie wysoki. Przyczyna tego stanu rzeczy tkwi w prowadzonym przez ludzi tryb życia i nieprawidłowej diecie. Definiując to schorzenie, pokusić by się można o stwierdzenie, że jest niczym innym jak chorobą układu krwionośnego. Swoistym stygmatem ludzi borykających się z tą przypadłością jest okresowe lub długotrwałe podwyższenie ciśnienia krwi.
Po tej krótkiej charakterystyce można przejść do meritum. Jak zapobiegać i leczyć to schorzenie? Najlepszym sposobem jest oczywiście wizyta u lekarza rodzinnego i poddanie się leczeniu farmakologicznemu. Równolegle do zażywania leków, warto postawić na zbilansowaną dietę bogatą w odpowiednie elementy. W codziennym menu osoby chorej na nadciśnienie powinien zdecydowanie znaleźć się błonnik pokarmowy. Obniżając poziom glukozy i cholesterolu we krwi walnie przyczynia się do marginalizacji zagrożeń związanych z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych i tętniczych. Związki chemiczne występujące w błonniku pokarmowym redukują poziom utlenionych lipoprotein. Znajdują się one w tętniczej warstwie pod śródbłonkowej. Poprzez ich minimalizację związki te wpływają na stabilizację ciśnienia krwi.
Włókna roślinne robocze zwane błonnikiem pokarmowym mają kluczowy udział w zachowaniu optymalnego ciśnienia krwi i leczeniu nadciśnienia. Lekarze i dietetycy są zgodni co do tego, że leczenie tego schorzenia powinno uwzględniać ściśle zbilansowaną dietę. Powinna ona w szczególności uwzględniać produkty zawierające błonnik pokarmowy. Które produkty zawierają wspomniany błonnik? Po pierwsze należy postawić na pieczywo. Satysfakcjonującego stężenia błonnika nie ma w każdym rodzaju chleba i bułek. Tylko niektóre ich rodzaje mogą się poszczycić zadowalającą ilością włókna roślinnego. Kanapki z chleba pełnoziarnistego lub razowego to dobry pomysł na śniadanie i kolację dla osoby cierpiącej na nadciśnienie.
Kolejnymi produktami, o których warto wspomnieć, są w zasadzie wszystkie produkty pochodzenia roślinnego. Jedne z nich mają go więcej, inne mniej. Wspólnym mianownikiem jest fakt ich obecności w tego typu produktach. Rośliny strączkowe, do których należą fasola, groch i soja powinny na stałe zagościć na talerzu człowieka z nadciśnieniem. Swoją codzienną dietę powinien wzbogacić również o nasiona soi, dyni lub słonecznika. Popularne i często spotykane warzywa, takie jak pomidory, brokuły, kalafior, ogórek, kapusta i marchewka również cechują się obecnością włókien roślinnych. Skuteczną walkę z nadciśnieniem można prowadzić, spożywając płatki owsiane, otręby, brązowy ryż, kaszę gryczaną, pełnoziarniste makarony i oczywiście owoce.
Włókna roślinne występują w produktach pochodzenia roślinnego, jak sama nazwa wskazuje i w niektórych rodzajach pieczywa. To rzecz oczywista i niebudząca wątpliwości. Błonnika pokarmowego nie ma w produktach pochodzenia odzwierzęcego. Nie ma go ani w rybach, ani w mięsie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że składnik ten można też znaleźć w niektórych rodzajach słodyczy. Choć na ogół łakocie nie kojarzą się ze zdrową dietą, to jednak niektóre z nich zawierają włókna roślinne. Błonnik pokarmowy znajduje się w składzie chałw, karmelu i białych czekolad. Istotną informacją dotyczącą diety bogatej w błonnik jest konieczność picia określonej ilości wody. Przyjmuje się, że w trakcie spożywania produktów bogatych w ten składnik powinno się pić do 2l. Dlaczego jest to aż tak dalece istotne? Woda stanowi swoisty katalizator. Uruchamia pewne procesy. Tylko w wodzie błonnik pokarmowy może napęcznieć i spełniać prawidłowo swoją funkcję.