Branża piekarska w Polsce ewoluuje w bardzo szybkim tempie. W głównej mierze uwarunkowane jest to zmieniającymi się trendami, modą i coraz to większymi wymaganiami konsumentów. Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome tego, w jak istotny sposób żywność ma wpływ na ich zdrowie i witalność. Świadomy konsument wymaga coraz więcej od producentów żywności.
PanPiek chcąc podołać temu trudnemu wyzwaniu wykorzystuje nowoczesny park maszynowy przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych, oryginalnych receptur. Podjął się również stworzenia produktów, które mają niebywale pozytywny wpływ na organizm człowieka, a nawet na profilaktykę czy zahamowanie chorób cywilizacyjnych. PanPiek skomponował gamę produktów – bułek pszennych z dodatkiem naturalnego błonnika. Zwartość włókna pokarmowego po wdrożeniu wyrobów do produkcji potwierdzana jest badaniami niezależnych laboratoriów. Każda z bułek wyprodukowana jest na bazie mąki pszennej, każda ma niepowtarzalny smak i aromat, każda jest inna. Wspólną ich cechą jest zawarty w nich błonnik. PanPiek wykreował asortyment dla grupy konsumentów, którzy cenią sobie smak i zapach tradycyjnego pszennego pieczywa. Jednocześnie jest ono dedykowane dla klienta, który ma problemy zdrowotne z przewodem pokarmowym, jak refluks, owrzodzenie jelita, zgaga czy choroby nowotworowe [1].
Każda z bułek piekarni PanPiek jest wyjątkowa. Bułka pszenna Mega Błonnik zawiera włókno pokarmowe aż z 11 źródeł na poziomie 6,6 g na 100 g produktu i koncentrat z kiełków pszenicy (najlepsze źródło spermidyny, zaangażowanej w proces autofagi w organizmie). Są to źródła błonnika zawierające frakcję rozpuszczalną i nierozpuszczalną, co oznacza, że mają one wielokierunkowe działanie na organizm człowieka. Błonnik obniża cholesterol, zapobiega rozwojowi wielu nowotworów, obniża indeks glikemiczny, przyspiesza pasaż jelita grubego, zapobiega nadwadze i otyłości. Będąc substratem dla bakterii kwasu mlekowego bytujących w jelicie, nie tylko stymuluje układ immunologiczny [3], ale też pośrednio, poprzez dobre bakterie wpływa na zwiększenie biodostępności wielu witamin i składników mineralnych [2,4,5]. Bułka Śniadaniowa Błonnik + , o zawartości włókna pokarmowego 4,1 % oraz Bułka Pszenna z Czarnym Czosnkiem Błonnik + to kolejne produkty, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Są to bułki pszenne, delikatne, nie zalegające w przewodzie pokarmowym. Nie obciążają organizmu, co ma ogromne znaczenie w wielu chorobach, choćby przy wyniszczającym działaniu nowotworów. Pieczywo to można łatwo namoczyć w przeciwieństwie do bułek z pełnego przemiału, a do tego zawierają błonnik. Czarny czosnek dodany do bułki nie posiada aromatu charakterystycznego dla czosnku białego. Posiada zaś nieuchwytny, delikatny smak. Czasem określany jako umami. Jest łagodny i nie obarcza układu trawiennego dodatkowymi nieprzyjemnymi efektami.
Na szczególną uwagę zasługuje też Bułka Pszenna IG. Produkt ten ma niski indeks glikemiczny na poziomie 14,39. Jest to niejako super bułka. Powszechnie znane wyroby piekarskie znakowane niskim IG są na poziomie ok. 20 – 30. Ta bułka ma wartość dużo niższą, oczywiście potwierdzoną konkretnymi badaniami niezależnego laboratorium. Pieczywo to charakteryzuje się dużą zawartością błonnika i białka. Ze względu na swój niski indeks glikemiczny polecana jest w szczególności dla diabetyków oraz dla osób z potwierdzonym stanem przedcukrzycowym. Poprzez dużą zawartość błonnika mogą ją również spożywać osoby na diecie redukcyjnej. Dla osób budujących masę mięśniową ta wysoka zawartość białka w pieczywie powinna stanowić ciekawą pozycję w codziennym menu. Bułka ta może być polecana dla osób z nowotworami znajdujących się w stanie kachezji (wyniszczenia nowotworowego), gdzie obserwowany jest znaczne niedożywienie białkowe. Zwróćmy uwagę, że przy tego typu niedożywieniu zawartość białka w diecie osoby z nowotworem powinna wynosić 1,2-2 g na kilogram masy ciała na dobę czyli dwa razy więcej niż w diecie dorosłego zdrowego człowieka. Bułka Pszenna IG może więc być jednym z doskonałych produktów w posiłkach bilansowanych dla osób chorych na raka.
PanPiek stawiając na zdrowie konsumenta nie zapomniał o dostarczeniu mu małych przyjemności. Zaproponował Bułkę Słodką z Czekoladą i Żurawiną Błonnik+ – pszenną i puszystą. Dostarczył w ten sposób klientowi nie tylko rozkosz dla podniebienia ale i składniki, które dbają o jego zdrowie. Mikronizowany błonnik owsiany w tej bułce wykazuje m.in. zdolności do szybkiej i znacznej redukcji cholesterolu i glukozy (po posiłku) we krwi. Czekolada w bułce działa jak słodki afrodyzjak, można się od niej uzależnić. Uwielbiamy ją również dlatego, że dodaje energii i likwiduje zmęczenie. Niepowtarzalny smak powyższej bułki wydobywa kwaskowata żurawina bogata w witaminę C i inne antyoksydanty.
Dla tych, którzy nie przepadają za słodkościami PanPiek przygotował alternatywę, którą jest Bułka Polska z Kabanosem Błonnik+. Ten pszenno-żytni smakołyk został wzbogacony błonnikiem owsianym oraz kabanosem i prażoną cebulką. Oferta w sam raz dla miłośników słonych przekąsek.
PanPiek w swoim pieczywie postawił na bardzo ważny składnik prozdrowotny – błonnik pokarmowy. Ma on ogromne znaczenie w zapobieganiu chorób cywilizacyjnych. Producent sprostał oczekiwaniom grupy konsumentów, którzy z przyzwyczajenia, nawyku, czy też z powodów zdrowotnych nie chcą i/lub nie mogą spożywać pieczywa ciemnego z pełnego przemiału. Ogromną wartością dodaną tych bułek jest większa podaż białka, obniżony indeks glikemiczny jak również składniki naturalne polepszające nastrój.
Małgorzata Grudzińska-Gronek
Źródło:
1. Grudzińska-Gronek M., (2020), Błonnik pokarmowy a choroby cywilizacyjne., www.dietetycy.org.pl
Pobrane z: https://dietetycy.org.pl/blonnik-pokarmowy-a-choroby-cywilizacyjne/
(pobrano dnia: 15.02.2021)
2. Grudzińska M., (2004). Wpływ oligofrutkozy na wykorzystanie tiaminy w organizmie szczura przy jej różnych dawkach. Praca magisterska, SGGW
3. Guigoz Y., Rochat F., Prerruse-Carrier G., Rochat I., Schiffin E. J., (2002), Effects of oligosaccharide on the fecal flora and nonspecific immune system in eldery people. Nutr. Res., 22, 15-25
4. Scholz-Ahrens K.E., Acil Yahya, Schrezenmeir J., (2002). Effect of oligofructose or dietary calcium on repeated calcium and phosphorus balances, bone mineralization and trabecular structure in ovariectomized rats. Brit.J. of Nutr. 4, 365-378
5. van del Heuvel E.G.H.M., Muys T., van Dokkum W., Schaafsma G., (1999). Oligofructose stimulates calcium absorption in adolescents. Am. J. Clin. Nutr., 69, 544-548